Milé slečny, ženy a dámy, tento článek je hlavně pro ty z Vás, kterým Vaše zdraví, peněženka ale ani životní prostředí nejsou lhostejné. Každý měsíc řešíme dostatečnou zásobu tampónů nebo vložek vybrané značky. Chceme se cítit i během těchto dní co nejvíc pohodlně a bez rizika. Zároveň si ale uvědomujeme, co si používáním zmíněných pomůcek můžeme způsobit.
V České republice je toto téma stále ještě částečně tabu. Něco málo se dozvíme ve škole a naše maminky se nás snaží připravit v dostatečném předstihu na mírný šok, tady to ale často také končí. V naší společnosti se ženy při odchodu na toaletu snaží skrývat své menstruační pomůcky tak, aby je pokud možno nikdo nezahlédl.
Výměna jednorázové vložky či tampónu je jednoduchá a rychlá, stačí je prostě vyhodit do koše. Při tomto rychlém rituálu však podvědomě považujeme svou krev za něco špinavého, nehygienického a celkově nepříjemného, něco, co musíme každý měsíc nějak přetrpět a postarat se o to, aby se nedejbože nestal nějaký trapas a někdo nezjistil, že "to mám".
Měly bychom si ale uvědomit, že menstruační krev je symbolem ženskosti, plodnosti a zdravého cyklu ženy. Neměly bychom na menstruaci nahlížet jako na něco nečistého a nepříjemného. A už vůbec ne jako na stav, který bychom měly skrývat nebo se za něj stydět.
I to, jaké pomůcky během svých menstruačních dní používáme, nás ovlivňuje. Pokud používáte klasické jednorázové tampóny či vložky, vězte, že tyto savé materiály nabobtnají a zkreslí tak představu o množství krve, které se z těla ženy během menstruace vyloučí. Tyto klasické značky vložek a tampónů jsou vyrobené ze syntetických materiálů, často parfémované a s množstvím látek, které dráždí sliznici, mohou též způsobovat křeče nebo, v případě tampónů, způsobit dokonce tzv. syndrom toxického šoku. Zní to celkem hrozivě, když vezmeme v úvahu, že se toto všechno týká tak citlivého ženského místa.
Během "svých dnů" žena vyprodukuje obrovské množství odpadu, který se nedá recyklovat. Je to obrovská zátěž pro naše životní prostředí, peněženku a v neposlední řadě pro naše tělo. I když se ženy v reklamách tváří nejpohodlněji právě s těmito komerčními výrobky, existuje mnoho alternativ, které jsou přívětivější k našemu zdraví, a zároveň se při jejich použití cítíme přirozeně. Nabízíme Vám pár tipů, jak na to:
Vajíčko YONI
Líbí se Vám tento kamínek tvarovaný do vajíčka? Není to talisman, i když přináší do života mnoho dobrého. Ani byste ani neuhádly, jak velkou pomoc může nabídnout! Pokud pociťujete pravidelné menstruační bolesti, chcete předejít PMS, zvýšit citlivost, která přináší intenzivnější zážitek při styku, určitě doporučujeme vyzkoušet tento malý zázrak. Vajíčko je polodrahokam, který se vkládá do vagíny. Vyrovnává tím naši duševní a tělesnou energii a léčí různé zdravotní problémy.
Intimní vajíčko je doporučováno také jako pomůcka na předcházení problémů s inkontinencí nebo dokonce na její léčení. Budoucím maminkám může zase pomoci na posílení vaginálního svalstva, jako taková malá příprava na porod a následný bezproblémový návrat těla do stavu před porodem.
EKO vložky Gentle Day
Ne každý je odhodlaný používat látkové vložky a my to určitě nikomu nezazlíváme. Naštěstí jsou už na trhu také jednorázové materiály, které sice nejsou vícenásobně použitelné, avšak jsou velmi šetrné k životnému prostředí a stejně tak k ženským intimním partiím. Neobsahují chemikálie běžně se vyskytující v ženských menstruačních pomůckách. Dámské vložky Gentle day dokonce obsahují anionový pásek, který se aktivuje ve vlhkém prostředí působením tření a tepla. Při jeho výrobě se využívá minerál turmalín, který pomáhá eliminovat zápach a zabraňuje množení bakterií uvnitř vložky. Zabezpečuje také pocit svěžesti, pohodlí a chrání intimní partie před zdravotními problémy způsobenými bakteriemi v intimkách nebo vložkách.
Jednoznačně po nich sáhněte, pokud se Vám začlenění kalíšku nebo praní vložek zatím nehodí do života anebo se na to ještě necítíte.
Menstruační kalíšek
Dokážete si představit, že si můžete v sobotu ráno prodloužit lenošení a nemusíte vstávat kvůli výměně tampónu? Že jdete bez obav plavat nebo cvičit? A že se nemusíte ani obávat před menstruačního syndromu a stresovat se, jestli máte u sebe dostatečnou zásobu pomůcek? Je malý, šikovný, vždy po ruce a maximálně pohodlný! Ani o něm nevíte. Stále více vyhledávaný menstruační kalíšek je při první představě asi úlet pro všechny ženy.
Je potřeba se s kalíškem nejprve seznámit, vyzkoušet ho a chvíli testovat, jak s ním nejlépe zacházet. Jakmile se to jednou naučíte, je více než pravděpodobné, že se po jiných pomůckách už ani neohlédnete. Hlavně kvůli jeho praktickému a pohodlnému užívání. Postupem času oceníte i snížení měsíčních nákladů. U kalíšku je většinou přibalen i instruktážní obrázek, který radí, jak kalíšek správně zavést. Je to jednoduché - při aplikaci je potřeba ho jemně stlačit a při vyjmutí povytáhnout za koncovou stopku.
Před prvním použitím a také v první a poslední den menstruace dejte kalíšek sterilizovat do vroucí vody. Kalíšek můžete během dne nosit déle než tampón, který po vsáknutí tekutiny nabude na objemu a protéká nebo nám začne vadit. Neupozorňuje na sebe, a proto občas ani nevíte, že máte menstruaci. Během prvních zkušebních dnů, kdy se budete s kalíškem seznamovat, ho můžete pro lepší pocit kombinovat i s intimními vložkami.
Kalíšky si vybírejte z ověřených značek, které uvádí i materiál - lékařský silikon.
Látkové menstruační vložky
V poslední době začínají být látkové vložky často vyhledávanou alternativou k jednorázovým vložkám. Na trhu najdeme už různé druhy - noční, denní, slipové vložky nebo intimky – a to v různých designových provedeních. Můžete si tak vybrat druh podle intenzity krvácení. Většinou jsou vyrobené z přírodních materiálů jako je např. bavlna, bambusová viskóza, len nebo konopí, v kombinaci s dalšími přídavnými materiály, které zabraňují protečení. To se samozřejmě liší u každého výrobce.
Tyto vložky jsou díky svému složení příjemné pro pokožku. Když je potřeba vložku vyměnit, jednoduše ji doma namočíte do studené vody a později ji můžete vyprat např. se žlučovým mýdlem, které je ideální na skvrny, anebo prostě jen hodit do pračky. Pokud právě nejste doma, mějte u sebe zásobu náhradních vložek a použité zatím ukládejte do pytlíčku k tomu určenému.
Vložky si můžete vyrobit dokonce i samy doma. Na internetu najdete spoustu DIY nápadů, jak se do toho pustit.
Je jen na Vás, jakou cestu si zvolíte. Určitě se ale nebojte a zvažte možnosti, které nám možná zatím nejsou až tak známé, ale jsou určitě zdravější, ekologičtější a také čím dál více vyhledávané a ověřené. Možná i touto změnou podpoříte Váš nový pohled na své tělo a jeho přirozené procesy. Z vlastních zkušeností víme, že je potřeba tyto nové pomůcky vyzkoušet a vybrat si na konci ten svůj „kalíšek kávy“.