Není kompostování jako kompostování. Způsobů je mnoho a nástrojů ještě více. Pustit se do toho tak může v dnešní době skutečně každý. A je jedno, jestli chcete jen snížit množství vyprodukovaného odpadu nebo toužíte po kvalitním hnojivu pro vaší zahradu. Kompostovat můžete bez ohledu na to, jestli nějakou zahradu vůbec máte, nebo ne. Pojďme se blíže podívat na 5 nejoblíbenějších způsobů nakládání s bioodpadem, tedy kompostování.
Kompostování v uzavřených zahradních kompostérech
V současnosti asi nejpopulárnější kompostování v zahradě. Kompostér nezabírá moc místa, je jednoduchý na složení i následnou obsluhu, nabízí vhodné podmínky pro kompostování, kryje obsah proti dešti i proti nezvaným návštěvníkům a navíc i dobře vypadá. Je vhodný pro kombinování zahradního i kuchyňského bioodpadu. Ty by měly být dodrženy ve správném poměru, aby kompost co nejlépe prospíval. Stejně tak je důležité dbát na správný poměr zahradního kompostu ve smyslu trávy, suchého listí a větví. O tom jsme se ale více rozepsali tady.
Co patří do uzavřeného zahradního kompostéru?
ANO: zbytky očištěné a zpracované zeleniny a ovoce, menší množství rostlinných jidel a chleba, shnilé ovoce a zelenina, skořápky od vajec a ořechů, pecky a makovice, nasekané kukuřičné stonky a klasy, nasekané větve z křovin a stromů, květiny, tráva, seno, sláma, listí, piliny, hobliny, plevel, posklizňové zbytky z pěstování, hnůj z chovu hospodářských zvířat, papírové kapesníky a ubrousky, studený popel z čistého dřeva
NE: zbytky masa a výrobky z něj, barevně potištěný papír, popel z uhlí a koksu, piliny a zbytky z dřevotřísky, velké množství vařené stravy, mléko a mléčné výrobky, uhynulá zvířata a zbytky ze zabijačky, nerozložitelný materiál (např. sklo, plasty, textil), výkaly masožravých a nemocných zvířat
Kompostování v otevřených kompostérech
Pokud vás neomezuje prostor v zahradě a nechcete, aby vás omezoval objem kompostéru, může být silo vaším řešením. Princip kompostování je stejný jako v uzavřeném kompostéru. výhodou je, že nejste omezeni zmíněným objemem kompostéru a je snadné prohrabávání kompostu i přístup k němu. Nevýhodou je vysušený povrch kompostu, zápach a také přístup dešťové vody, který může příliš zvýšit vlhkost.
Co patří do otevřeného zahradního kompostéru?
Vše, co patří do uzavřeného zahradního kompostéru.
Kompostování ve vermikompostéru
Vhodná metoda pro ty, kteří nemají zahradu, ale chtějí se zbavit svého bioodpadu jinak, než vyhozením do popelnice. Vermikompostér se skládá ze 3 vrstev a za procesem kompostování stojí žížaly. Ty pracují i v zimě, takže pomáhají recyklovat odpad po celý rok.
Kompostér po správném založení vyžaduje jen malou péči a je tak nenáročný na čas. Žížaly vyžadují pouze pravidelný přísun potravy, tedy vašeho kuchyňského odpadu. Aby šel celý proces kompostování rychleji, doporučujeme bioodpad nakrájet na menší kousky. Žížalám to pak půjde lépe. Výsledkem kompostování je žížalí kompost a také tzv. žížalí čaj, tedy tekuté hnojivo vhodné k přihnojování pokojových nebo zahradních rostlin.
O zkušenostech s vermikompostováním se rozpovídaly WEEF, Surová Dcerka a Donna Iveh tady.
Co patří do Vermikompostéru?
ANO: Slupky z ovoce a zeleniny, zbytky vařených brambor a zeleniny, čajové lístky a kávová sedlina, rozdrcené vaječné skořápky, obiloviny (rýže, těstoviny apod.), jednoletý plevel v malém množství, papírové utěrky, skartovaný papír, obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru, řezané květiny, odkvetlé listy
NE: velké množství slupek z citrusů a a cibule, maso, ryby, mléčné výrobky, kočičí a psí výkaly, nemocné rostliny a velké množství zelené hmoty, která by se mohla zapařit
Podzemní kompostéry
Podzemní kompostér, nebo též vermikompostér pro vaši zahradu! Podzemní kompostér je perfektně skryt před zraky návštěvníků vaší zahrady, zároveň v něm ale probíhají velká kouzla. Kompostér se zapustí do země kdekoliv na zahradě, ideálně však přímo do záhonu, kde se uvolňují živiny ze vznikajícího kompostu. Vrch je krytý víkem, takže se nemusíte bát, že by bioodpad smrděl.
Díky izolaci okolní zeminou se kompost zahřívá a tím je proces kompostování rychlejší. Navíc snadno přiláká žížaly a další hmyz, kteří se podílí na rozkladu bioodpadu. Pokud chcete proces urychlit, můžete do kompostéru vysadit vlastní žížaly, jako do klasického vermikompostéru.
Co patří do podzemního kompostéru?
Vše, co patří do vermikompostéru.
Kompostování v Bokashi
Tuto metodu kompostování také oceníte, pokud nemáte zahradu. Ale i se zahradou a zahradním kompostér může být Bokashi trefa do černého. V kompostéru můžete totiž kompostovat mimo jiné také maso, ryby, mléčné výrobky a další, které na běžný kompost nejsou vhodné.
Kompostování v Bokashi kompostéru spočívá v přeměně organického odpadu principem ferementace za pomocí speciálních bakterií. Výsledná hmota není klasická zemina, jako je tomu u běžného kompostování, ale zfermentovaný základ, který je následně určený k dalšímu použití. Má podobu tuhé fermentované směsi a fermentované tekutiny, tzv. bokashi čaje.
Fermentovanou směs můžete po dvou týdnech smíchat se zeminou a nechat 4 týdny odležet, než ji využijete jako hnojivo. Další variantou je vyhodit směs na kompost, kde už nebude lákat žádné nezvané hosty a nebo ji můžete dát zahrádkářům či pěstitelům vyznačeným na www.mapko.cz
Bokashi čaj je tekutina plná živin, kterou ocení vaše domácí květiny. Můžete čaj ale také využít jako urychlovač kompostu a nebo jím doma pročistit trubky, když jej vylijete do kanalizace. Pro hnojení rostlin jej nařeďte s vodou v poměru 1:100.
Co patří do bokashi kompostéru?
ANO: různé druhy ovoce a zeleniny (slupky, dužiny, zrníčka, stopky, listy), slupky od banánů, citrusů, dýně i ananasu, pečivo (nalámané na kousky), čajové sáčky, kávovou sedlinu i s papírovými filtry, listy a stonky pokojových i venkovních rostlin, zvadlé květy, vařené jídlo, syrové a vařené maso, ryby, vajíčka, jogurty
NE: tekutiny (ocet, olej, džus, mléko, voda atd.), kosti, papír, popel, zvířecí výkaly