Přišlo jaro a všichni začínají nabíhat na svou zahradu a pouští se do sázení, stříhání a kompostování. O kompostu tak slyšíme skoro ze všech stran, co to ale vlastně přesně ten kompost je a proč je tak opěvovaný?
Co je to kompost?
Kompost, nebo též humus je kvalitní organické hnojivo, které vzniklo procesem kompostování. Samotné kompostování je proces, který se děje přirozeně a během nějž dochází k rozpadu biologického materiálu za působení půdních organismů (děkujeme, žížaly). Výsledkem tohoto procesu je pak tmavě hnědá drobivá hmota, tedy humus, která je skvělou zásobárnou živin a minerálních látek pro rostliny.
Uhlík vs dusík - jak kombinovat odpad v zahradním kompostéru?
Pro správné procesy v kompostéru je zapotřebí dodat vašemu kompostéru látky ve správném poměru podle obsahu důležitých prvků, kterými jsou uhlík (C) a dusík (N). Tento poměr by se měl pohybovat mezi C:N 25:1 až 30:1. Odpadem bohatým na uhlík je tzv. “hnědý odpad” - jedná se o starší, dřevnatý materiál, například ostříhané větve, třísky, suché listí. Na dusík je pak bohatý čerstvý “zelený odpad”, tedy například posekaná tráva, plevel a další. Objemově by hnědého odpadu mělo být cca 2 více, než zeleného.
Dusíkaté materiály: posečená tráva, ovoce, odpad ze zeleniny, plevel, bioodpad z domácnosti, kávová sedlina, koňský hnůj, ovčí hnůj, hovězí hnůj, drůběží trus, močovina
Uhlíkaté materiály: dřevo a dřevní štěpka, odřezky z keřů, sláma obilovin, stařina z luk,suché listí ze stromů, hrabanka jehličnanů, kukuřičné stonky, dřevěné uhlí, papír, lepenka, krabice na vejce a roličky od toaletního papíru
Proč je důležitý poměr uhlíkatých a dusíkatých materiálů?
Uhlíkaté materiály slouží jako zdroj energie pro bakterie, které odpad rozkládají. Dusík pak jako palivo pro tlení. Příliš mnoho dusíkatých materiálů vede k tomu, že kompost začíná hnít. Pokud naopak dusíkatý odpad chybí, rozkládá se kompost dlouho a špatně.
Odpad by se měl správně postupně vrstvit, aby byl jeho poměr napříč kompostem konzistentní. Dusíkaté materiály je tak dobré mít oddělené v blízkosti kompostéru a přidávat je postupně podle potřeby.
Jaké jsou výhody domácího kompostu?
Vlastní hnojivo
Nesporná a jasná výhoda kompostování. Získáte kvalitní organické hnojivo, které dodá vaší půdě a úrodě dostatek živin. Tím, že součástí výsledného humusu je pouze váš bioodpad, máte perfektní přehled o tom, co je a není součástí vašeho kompostu.
Jednoduchá obsluha
Velké množství organického hnojiva za malou cenu. Obsluhu kompostéru zvládne opravdu každý. Stačí jej pravidelně zásobovat bioodpadem, dodržovat správný poměr odpadu (poměr C:N) a kompost pravidelně překopávat, aby docházelo k dostatečnému provzdušnění, které je pro správné fungování procesů nutné.
Redukce odpadu o 30-70 %
Zamysleli jste se někdy nad tím, co vše je součástí vašeho komunálního odpadu? Průměrně se totiž udává, že 30 až 70 % komunálního odpadu může být ve skutečnosti zkompostováno. A kdo by nerad chodil méně s košem, že?
Zajímavost: Říkáte si, že je to jedno, jestli bioodpad hodíte do kompostéru nebo do komunálu, protože se přece stejně rozloží? Není to tak úplně pravda. Kompostování probíhá za konkrétních podmínek, které zahrnují určitou teplotu, vlhkost, přístup kyslíku a správný poměr uhlíku a dusíku. Bioodpad na skládce se rozkládá bez přístupu vzduchu. Vznikají tak toxické výluhy a skleníkové plyny.
Jaké jsou nevýhody domácího kompostu?
Jak se říká, vše má své pro a proti. A určitě vám nechceme věšet žádné bulíky na nos. Zmíníme tedy i nám známé možné nevýhody kompostování a vlastního kompostu. Zvážit si jestli výhody převyšují nevýhody nebo naopak je na každém. Za nás jsou však výhody jednoznačně v převaze.
Vyžaduje čas a péči
Byť je obsluha kompostéru velmi snadná, nejde to úplně samo. Kompost je potřeba pravidelně přehazovat a tím jej provzdušňovat, aby docházelo k procesu kompostování. Také je nutné dodržovat správný poměr odpadu bohatého na uhlík a dusík, aby procesy probíhaly správně.
Nutná vstupní investice
Pokud chcete kvalitní kompostér, který vám dlouho vydrží a pomůže vám dosáhnout vhodných podmínek pro kompostování, pak začíná částka na cca 2 000 Kč. Vliv na cenu má pak také velikost kompostéru a u dražších také jejich další prémiové vlastnosti. Kromě kompostéru se hodí pořídit také překopávač kompostu. Všechny tyto položky vám následně vydrží ale pěkně dlouho a další roky bude vaší jedinou investicí směrem ke kompostování váš čas a případně urychlovač kompostu.
Estetika
Někomu přijde kompostér jako estetický kousek, který hromadu bio odpadu krásně ukryje. Ne každý to tak ale bohužel vnímá. V současné chvíli je nabídka kompostérů už ale docela velká a věříme, že si každý dokáže vybrat. A za tu estetiku vašeho záhonku to pak, věříme, stojí.
Jak využít vlastní kompost?
O tom jsme se rozepsali v tomto článku.
Máte další otázky ke kompostování? Pokračujte na náš rozcestník. Nenašli jste tam odpověď na svou otázku? Napište nám na info@zemito.cz.