Tak jako svému tělu poskytujete potřebnou péči a kvalitní kosmetiku, můžete své zahradě poskytnout kvalitní výživu. A ještě u toho ušetřit. Kompostování je skvělým krokem ke snížení své uhlíkové stopy a zároveň k lepší úrodě. Výsledkem kompostování je totiž kompost, nebo též humus, který nabízí mnoho nesporných výhod. Co je to kompost, jak na něj a jaké jsou jeho výhody? O tom jsme se rozepsali v tomto článku.
Pokud se rozhodnete jít cestou kompostování, máte na výběr z různých typů kompostérů a od různých značek. Kompostování není náročné a investice do něj se vám v čase vrátí v podobě přírodního organického hnojiva a dobrého pocitu (více o tom, jak využít vlastní kompost najdete tady). Bioodpad, který totiž hodíte do smíšeného odpadu skončí na skládce, kde se špatně rozkládá a ještě se podílí na uvolňování toxických látek do ovzduší.
Více o základech kompostování najdete v našem článku 4 základní pravidla kompostování. Pokud jste v kompostování úplní začátečníci, ničeho se nebojte a podívejte se s námi na kompostování více zblízka ve článku Kompostování pro začátečníky, kde vám pomůžeme rozlousknout základní otázky k tomu, jaký typ kompostování si vybrat. Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými druhy kompostování, pak pokračujte sem.
Co do kompostéru patří a co ne?
Každý kompostér má svoje specifika a tak i obsah, který zvládne zpracovat, se trošku liší. Co patří a nepatří do jednotlivých typů kompostérů jsme pro vás vypsali už ve článků, kde jsme se věnovali jednotlivým druhům kompostování.
Zahradní kompostování
Zahradní kompostování je asi nejrožšířenějším typem kompostování a těší se velké oblibě všem, kteří mají k dispozici zahradu. Je finančně i časově nenáročné, umožňuje vyrobit snadno velké množství hnojiva a zpracovat veškerý odpad, který z vaší zahrady vzejde. Pokud o zahradním kompostéru teprve přemýšlíte, ale nemáte vybráno, máme pro vás pár tipů, jak vybrat ideální zahradní kompostér. A jakmile si vyberete, můžete se rovnou vrhnout na článek Jak správně kompostovat - co patří a nepatří do kompostéru.
Pokud už kompostér doma máte, budou vás možná zajímat tato témata:
- Drcení zahradního odpadu - rychle a jednoduše!
- Co s posekanou trávou? Užitečné rady a tipy…
- Kompostování listí v zahradních kompostérech
- Zásady kompostování v zimě a co dělat už na podzim
- Jak po zimě efektivně probudit svůj kompost?
- 10 tipů jak naučit děti kompostovat
Kompostování v bytě
Nemáte zahradu, ale přesto chcete kompostovat? Vermikompostování nebo bokashi pro vás budou trefa do černého! Zaujmout by vás tak mohly tyto články:
- Pauli radí: Jak vermikompostovat v bytě během zimy?
- Jaké je spolubydlení s kalifornskými žížalami
- Trend sezóny - kompostování v bytě
Nejčastější otázky ke kompostérům a kompostování
Otázky, na které se nás nejčastěji ptáte, jsme pro vás sepsali do přehledného článku. Nenašli jste tam odpověď na svou otázku? Napište nám!